Nýtovač řetězu Rohloff Revolver 3 a řetěz Campagnolo 12s

20.04.2020

S koupí nového kola osazeného sadou Campagnolo Record 2019 s 12rychlostní kazetou vyvstaly dvě otázky stran řetězu: jaký řetěz používat, a následně jak ho spojovat?

S odpovědí na první otázku jsem měl jasno rychle: "Originál je originál". Prznit italský rám osazený italskou sadou něčím jiným, než to co je standardní součástí sady, to prostě nejde. Takže: Řetěz Campagnolo 12s. 

K dispozici jsou dva modely, vzájemně kompatibilní. Dle všeho se oba modely liší pouze tím, že řetěz Super Record má duté nýty a je tedy lehčí.

  • Chorus - hmotnost 252 g (114 článků)
  • Super Record - hmotnost 228 g (114 článků)

Firma Campagnolo nemá v nabídce spojku řetězu, řetěz se tedy musí nýtovat. V nabídce je originální nýtovač Campagnolo UT-CN300, zajímavou alternativou je pak výrobek německé společnosti Rohloff, model Revolver 3, který jsem si zvolil já. 

Nýtovač je dodáván v plastovém kufříku, uvnitř polstrovaném. Součástí dodávky jsou dva šrouby s vratidlem a čepem, přičemž jeden šroub s čepem a s vratidlem slouží k roznýtování řetězu a k zasunutí nového nýtu, druhý pak k roznýtování nýtu.

Spojování nového řetězu se děje zasunutím naváděcího nýtu:

Po dosednutí osazení naváděcího nýtu se jeho vyčnívající část odlomí, 

k tomuto účelu je nýtovač řetězu Rohloff Revolver 3 vybaven otvorem v otočném rýhovaném kolečku:

Konečnou fází spojování řetězu je roznýtování čepu. K roznýtování slouží druhý s nýtovačem dodávaný šroub s čepem a vratidlem, nýtuje se proti rovné ploše otočného rýhovaného kolečka v místě s otvorem pro odlomení naváděcího nýtu.

Roznýtovaný čep řetězu pak vypadá takto: